تبلیغات
وبلاگicon
* ◄◄ چمران كردستان |.: |.:

◄◄ چمران كردستان |.: |.:

ADS
+ +
نویسنده : سروش نوری شنبه 17 دی 1390, 01:27 ق.ظ

شهیدملا محمد ذبیحی :

ملا محمد ذبیحی اول مهر ماه ۱۳۲۴ در روستای بیساران مریوان  در خانواده ای متدین و اهل فضیلت به دنیا آمد.وی از کودکی توفیق یافت تحت تعلیم پدر قرار گیرد تا با سیره‌ی عملی پدر و معلم خویش از نزدیک آشنا شود. از این روی تکالیف شرعی را با وجود خردسالی انجام می‌داد ؛ چشمه های حکمت خیلی زود بر ظاهر او جاری شد . قرآن کریم را نزد پدرش آموخت ، بعد از آن گلستان سعدی را فرا گرفت.ملا محمد غیر از تحصیل نزد پدر وبرادرش ملاصلاح الدین ، به مدرسه رفت ومدرک ششم ابتدایی گرفت .


آغاز انقلاب اسلامی بهانه ای بود برای غرب و شرق تا با تجهیز گروهکهایی که داعیه جدایی و آزادی مرم کرد تحت عنوان کشور جمهوری کردستان را داشتند، انقلاب نوپای مردمی را از پای درآورند. این سیاست از سوی گروهکهای ضد انقلابی با شعار دفاع از ملت کرد صورت می پذیرفت تا بلکه از این طریق و با افزایش تعداد نیرو، دامنه اقدامات خرابکارانه و تروریستی افزایش پیدا کند و شاید زمینه ای برای ایجاد آنچه که جمهوری کردستان می خواندند، فراهم آید.


این شعار پردازی گروهکها زمان زیادی دوام نیاورد و از مقابله با جمهوری اسلامی ایران به سوی کشتن مردم مظلوم و بی پناه کرد پیش رفت تا جایی که در 8 سال جنگ تحمیلی سخت ترین فشارها بر مردم کرد از سوی همین گروهکها - به جهت درگیری نیروهای انقلاب با عراق- صورت می پذیرفت.

مقابله این گروهکها با مخالفین خود، سرانجامی جز ترور نداشت و ملت ایران که از روزگار بسیار دور با این چالش همیشه دست به گریبان بوده است، در برابر این اجیر شدگان استکبار نیز سرخم نکرد و ایستاد تا همگان شاهد عزت این سرزمین با وجود تمام مشکلات باشند.

آمارها نشان می‌دهد پس از پیروزی انقلاب اسلامی صنوف مختلف از جمله كودكان ، زنان ، كشاورزان ، معلمان و سایر مشاغل بخش خصوصی و دولتی و در صورت نظامی بودن در مناطق غیر جنگی و بدون داشتن وسایل دفاعی در عملیاتهای غافلگیرانه و به طرز ناجوانمردانه در عملیاتهای مختلف تروریستی، جان خود را از دست داده اند.

تعدد این جنایتها و گستره شخصیتی آن نشان از كور بودن و تروریستی بودن این عملیاتها  دارد كه تروریستها فقط به خاطر ایجاد فضای رعب و وحشت در جامعه دست به این اقدامات غیر انسانی می‌زدند. توزیع جغرافیایی ترور نشان دهنده این است كه اقدامهای تروریستی به گونه ای برنامه ریزی شده اند ، كه علاوه بر حذف فعالان سیاسی ،رعب و وحشت را در سراسر ایران اسلامی نیز ایجاد نماید.بولتن نیوز قصد دارد تا به گوشه هایی از اقدامات تروریستی حزب منحله دمكرات و گروهك ملحد کومله برای روشن شدن ماهیت این گروهکهای معاند بپردازد تا بلکه بخشی از کارنامه این مدعیان دروغین مدافع خلق کرد بر همگان مبرهن شود.

شهیدملا محمد ذبیحی :

ملا محمد ذبیحی اول مهر ماه ۱۳۲۴ در روستای بیساران مریوان  در خانواده ای متدین و اهل فضیلت به دنیا آمد.وی از کودکی توفیق یافت تحت تعلیم پدر قرار گیرد تا با سیره‌ی عملی پدر و معلم خویش از نزدیک آشنا شود. از این روی تکالیف شرعی را با وجود خردسالی انجام می‌داد ؛ چشمه های حکمت خیلی زود بر ظاهر او جاری شد . قرآن کریم را نزد پدرش آموخت ، بعد از آن گلستان سعدی را فرا گرفت.ملا محمد غیر از تحصیل نزد پدر وبرادرش ملاصلاح الدین ، به مدرسه رفت ومدرک ششم ابتدایی گرفت .

 ملا‌صلاح الدین برادر ملا محمد از علمای برجسته ‌ی منطقه بود که تأثیر بسیاری در پرورش روحیه ‌ی آزادگی و فرزانگی شهید ذبیحی نهاده بود.ملا محمد پس از کسب فیض از محضر پدر و برادرش به روستای هویه رفت و از علمای آنجا نیز بهره برد پس از آن به شهر سنندج آمد و از محضر ملا جمیل الدین ذبیحی ، شیخ زاهد نقشبندی و ملا خالد مفتی زاده کسب فیض کرد.در جوانی روحانیت را بر تن کرد و از سوی ملا خالد مفتی زاده ، مفتی وقت کردستان‌، اجازه‌ی فتوا یافت.خصو صیات اخلاقی و اجتماعی شهید ملا محمد انسانی مهربان و سخت کوش و نیک خواه مردم بود، وجودش تکیه گاه و پناه مظلومان شده بود ؛در دوران ظلم و تعدی ستم شاهی از حقوق مردم در برابر ظالمان حکومت دفاع می کرد . وی مثل عموم مردم زندگی می کرد و از اسراف و تجمل پرهیز داشت. درب خانه اش به روی میهمانان-خصوصا در ایام ماه مبارک رمضان- باز بود.کارهای روزمره اش را خودش انجام می داد، کسی را دچار زحمت نمی‌‌کرد و در انجام دادن کارهای خیر پیشرو بود.

از جمله فعالیتهای این شهید بازسازی مسجد بیساران در سال 1355 با سرمایه شخصی و جمع آوری کمکها و نذورات مردمی بود که اکنون همچون یادگاری پرارزش ، محل فعالیتهای مذهبی مردم است و از زمره‌ باقیات الصالحات شهید ذبیحی است .

ملا محمد ذبیحی با اخلاق حسنه خود توانسته بود برخی از گمراهان مسیر الهی را نجات دهد و آنهایی که در دام ضد انقلاب افتاده بودند و از اسلام بریده بودند را به دامان اسلام باز گرداند.

18 سالگی ملا محمد مصادف بود با آغاز قیامهای مردمی در سال ۱۳۴۲، وی نیز با تاثیر از امام خمینی به روشنفکری افکار عمومی در منطقه پرداخت و پس از اتمام خدمت سربازی ، دو سال امام جماعت مسجد مرتضی در روستای بیساران بود.ملا محمد در این مسجد به ارشاد وهدایت مردم می پرداخت . سال ۱۳۵۲ برادرش ملا صلاح الدین وفات یافت ، مردم او ر ا به جای برادرش ، به امامت جمعه وجماعت بیساران برگزیدند.ملا محمد برای آشنا کردن مردم به حقایق دین اسلام و رسوا نمودن چهره پلید حگومت شاهنشاهی از هیچ کوششی دریغ نکرد و در این راه نیز از کینه عمال رژیم و آزارهای آنان باکی نداشت .

تظاوی در سازماندهی مردمی در تظاهرات سال 1356 نقش عمده ای داشت. در سخنرانی های متعددش وعده پیروزی انقلاب اسلامی را به مردم می داد و آنان  را به مبارزه علیه حکومت پهلوی تشویق می کرد . ملا محمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی که گروهکهای معاند و تجزیه طلب به صورت قارچی افزایش یافتند، به مبارزه علیه گروهک هایی پرداخت که با وعده های میان تهی می خواستند اسلام و انقلاب را نابود کنند. وی هویت این گروهکها را برای مردم منطقه روشن می ساخت خصوصاً تلاش بسیار کرد تا جوانان را آگاه سازد و از افتادن دردام شیطانی گروهکها برحذر دارد .

وی شک و شبه هایی را که از سوی برخی سرکردگان گروهکها مطرح شده بود، پاسخ می داد و حتی در خطبه‌های نماز جمعه با استناد به قرآن کریم ، افکار باطل گروهکها را چنان درهم می کوبید که مورد کینه و تنفر  گروهکها قرار گرفت.

سران گروهکهای معاند ابتدا برخی فریب خوردگان را وا داشتند تا ملا محمد را مورد آزار و اذیت قرار دهند. هر بار که ملا محمد پس از نماز مغرب از مسجد به خانه می آمد از پشت بام بر سرش خاکستر و زباله می ریختند ، پس از آن نامه تهدید آمیزی جلو منزلش نهاده بودند که «باید از تبلیغ آیین اسلام وطرفداری از انقلاب اسلامی دست بردارد و گرنه کشته خواهد شد

 

پاییز سال ۱۳۵۸ گروهک های مسلح وارد روستای بیساران شدند وخانه ملا محمد ذبیحی را اشغال کردند ، مسجد را نیز تصرف کردند. افراد حزب دمکرات شب دوازدهم آذر ماه می خواستند ملا محمد را با خود به اسارت ببرند که در اثر فشار مردم مجبور شدند او ر ا آزاد کنند.زمستان همان سال بود که  افراد گروهک کومله به بیساران آمدند ، به آزار واذیت مردم پرداختند ، در مسجد مرتضی دادگاهی تشکیل دادند تا بیداد را به نهایت برسانند ، آنان می خواستند محبوب ترین مردم بیساران ، ملا محمد ذبیحی را محاکمه کنند اما در برابر بی باکی مردم و دفاع آنان از ملا محمد ، مجبور شدند از عمل زشت خویش دست بردارند ، ملا محمد گویی تهدیدی را نه دیده و نشنیده است همچنان هویت گروهک ها را افشا می‌کرد و از گفتن حق دست بر نمی داشت و برای دفع اسلام ستیزی گروهکها کلاسهای قرآن را گسترده تر ساخت .

گروهکها چندین بار ملا محمد را اسیر کردند لیکن هر بار تحت فشار مردم مجبور می‌شدند که وی را آزاد کنند‌. برخی از نزدیکان ملا محمد از او خواسته بودند در خطبه های نماز احتیاط کند و از یاد آوری مطالبی که گروهکها را عصبانی می کند بپرهیزد ، اما وی گفته بود:«به محض اینکه به ایراد خطبه های نماز می پردازم احساس می کنم که هاتفی غیبی می گوید نترس هرچه دردل داری به گوش مردم برسان». گروهکها هرچه کردند نتوانستند ملا محمد را تسلیم کنند یا او را وادار به سکوت کنند از این روی تصمیم گرفتند او را به شهادت برسانند. ملا محمد ذبیحی روز ۲۶/۰۱/۱۳۶۰نماز صبح را در مسجد اقامه کرد سپس راهی منزل شد در بین راه متوجه شد برخی از افراد ضد انقلاب در تعقیب او هستند ، به منزل یکی از آشنایانش رفت تا در امان بماند اما منافقان او را تعقیب کرده بودند ، ملا محمد را درهمان منزلی که رفته بود دستگیر کرده و به رگبار بستند یکی از افراد ضد انقلاب قساوت را از حد گذراند و بر پیکر نیمه جان او نیز رحم نیاورده و سرنیزه ای را در سینه اش فرو کرد.

پس ازآنکه خبر زخمی شدن ملامحمد ذبیحی به مردم رسید،سراسیمه به سوی محل ترور روانه شدند.مردم پیکر نیمه جان امام جمعه خویش رابه مسجد بردند .شهید ملا محمد در مسجد ، مردم را به حفظ ایمان تشویق کرد وشهادتین را برز بان جاری کرد وچشمانش را بر هم نهاد پیکر پاک شهید ملا محمد ذبیحی را مردم بیساران در حیاط مسجد جامع در کنار بابا شیخ وشیخ عبد‌السلام ذبیحی به خاک سپردند.

در بخشی از وصیتنامه این شهد بزرگوار آمده است «نظر به اینکه شربت مرگ را باید هر جانداری بچشد و البته این امری الهی است ، لکن خانواده و تبار اینجانب محمد ذبیحی فرزند مرحوم ملا نجم الدین نسل به نسل به راهنمای مسلمانان پرداخته است.ولی اکنون سه چهار ماه است که عده ای آشکار وپنهان علیه این بنده ، دست به رفتارها وکردارهای ناپسند می‌زنند بارها کتبا و شفاها مرا تهدید کرده اند که اگر درباره قرآن و دین خدا تبلیغ کنی گلوله تحویل می گیری‌. من از این تهدایدات باکی ندارم البته آنان چند بار مرا اسیر کرده اند و حتی جمعه ۱۱/۰۸/۱۳۵۸ساعت یک ونیم شب به منزلم تیراندازی کرده اند .

 

آنان دست از اعمال زشت و هولناک خود بر نمی دارند . بارها گفته ام مجددا می گویم و می نویسم که اگر بنده به سببی غیر از بیماری از دنیا بروم به وسیله دشمنان اسلام بوده است ، به دست گروهکها یی که از دین خدا وقرآن بیزارند .مردم مواظب باشید به بی راهه نروید و حق را از باطل تمییز دهید تا روز جزا مواخذه نشوید و دچار عذاب الهی نشوید».

شهیدشهید ذبیحی در آخرین خطبه نماز جمعه روز ۲۵/۱۰/۱۳۶۰ هنگامی که در مسجد جامع بیساران عده زیادی از مردم برای اقامه نماز جمعه گرد او جمع شده بودند چنین گفت:

« من کشته می شوم و با شما خداحافظی می‌کنم ،دینتان را حفظ کنید شهادت من حتمی است ، اما شما به هوش باشید دین خود را حفظ کنید و از تهدید سر سپردگان اجنبی نترسید. بالاخره روزی آرامش و امنیت برقرار خواهد شد و از بند کفر ونفاق نجات خواهید یافتبا ترور این شهید بزرگوار نه تنها گروهکهای تروریستی نتوانستند به خواسته خود دست یابند،بلکه روز به روز بر عمق کینه و نفرت مردم کرد از این نیروهای خشن که عمال آمریکا و اسرائیل هستند، افزوده می شود چرا که اینان حتی به مردم کرد نیز در جنایاتشان رحم نکرده اند.


» تشییع پیکر مطهر جانباز شهید عبدالرضا حسن بیگی در قروه + عکس ( یکشنبه 25 فروردین 1392 )
» شاهرخ اورامی هنرمند و شاعر نامدار كردستانی رخ در نقاب خاک کشید ( دوشنبه 9 بهمن 1391 )
» تبریک ( دوشنبه 9 بهمن 1391 )
» شهدای غدیر91 ( دوشنبه 15 آبان 1391 )
» انفجار مین در مریوان ( یکشنبه 14 آبان 1391 )
» این عید به اهل دین مبارک ( شنبه 27 خرداد 1391 )
» شهید طاهر لطفی ( چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 )
» شهید« مجید لطفی» ( چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 )
» حاج محمد طالبی ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» اولین شهید استان کردستان ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» شهید اسماعیل کرمی ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» شهید اسماعیل کرمی ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» عکسهای شهدای سریش آباد ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» دانلود عکس شهدای سریش آباد ( سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 )
» شهید ناهید فاتحی کرجو ( سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 )
» سپاه پاسداران ( یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 )
» آشایی با گرو هك الحادی پژاك ( شنبه 2 اردیبهشت 1391 )
» شهدای زن کردستان ( پنجشنبه 31 فروردین 1391 )
» هیچ قدرتی نمی‌تواند نقش ایران در معادلات جهانی را نادیده بگیرد ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» پاسدار شهید حسن مدنی فر ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» پاسدار شهید محمد داربرزین ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» شهید رسول دژاهنگ ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» شهدای پاسدار کردستان شهدای امنیت و عزت هستند ( چهارشنبه 30 فروردین 1391 )
» شهیده ناهید فاتحی کرجوبه ( دوشنبه 28 فروردین 1391 )
» اطلاعیه ( جمعه 18 فروردین 1391 )
» That was Vrmqany ( پنجشنبه 3 فروردین 1391 )
» دومین جشنواره استانی وبلاگ نویسی حماسه نگاران بسیج کردستان به کار خود پایان داد ( پنجشنبه 25 اسفند 1390 )
» راه ما ... ( چهارشنبه 24 اسفند 1390 )
» اخلاص عمل ( سه شنبه 23 اسفند 1390 )
» شهادت ( سه شنبه 23 اسفند 1390 )
موضوعات

نویسندگان

» سروش نوری (71)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


surooshn@yahoo.com

بسم رب المهدی(عج)

حقا که تو از سلاله ی فاطمه ای
با خنده ی خود به درد ما خاتمه ای
زیباتر ار این نام ندیدم به جهان
سید علی حسینی خامنه ای

**************************

شهدا شرمنده ایم!
و میان تو و خدا چه سری بود که خون خویش را به بهایش دادی و گذاشتی و گذشتی؟!
و من به چه می اندیشم که خونت را فرش راهم ساخته ام و میگذرم و نمیگذرم؟!
کاش منم مثل تو تموم زندگیم رو بریزم تو یه کوله پشتی و با خیال راحت سرمو بذارم رو خاک و چشمامو به تموم دنیا ببندم!
شهدا!
نمیشه دست ما رو هم بگیرید و ببرید پیش خودتون؟!
اینجا دیگه جایی برا زندگی کردن نیست! دیگه تو این شهر نمیشه نفس کشید!
شهدا دلمون تنگتونه!

ایجاد کننده وبلاگ : سروش نوری

سایت شهید حاج احمد کاظمی
استخاره آنلاین با قرآن کریم

*

لینک ها